Raspberry PI: be a málnásba!
today 2017. január 05.
Nem egy erőmű, de nem is arra alkották, hogy repülőgép-szoftvereket tervezzenek vele. A Raspberry PI, magyar nevén a málna-PC egy zsebben hordozható marokszámítógép. Kiválóan alkalmas szörfözésre, filmnézésre, zenehallgatásra, programozási ismeretek elsajátítására, akár komolyabb szinten is.
Nem PC, nem is tablet, nem is telefon
A Raspberry PI mini számítógépet leginkább oktatásra és hobbi célokra tervezték. A málna-PC-nek nevezett eszköz valójában nem igazi PC, inkább egy okostelefon képességeit örökölte, persze hívásfunkció nélkül. A bankkártya méretű készülék alacsony fogyasztású, jól megy rajta a wifi, mobilalkalmazások futtatására kiválóan alkalmas, de hatalmas teljesítményt és forradalmi megoldásokat kár várni tőle. A kis, kézbe simuló Raspberry PI-nek így is komoly rajongótábora, van, akik folyamatosan több funkciót találnak neki. Mivel kiválóan alkalmas programozási ismeretek elsajátítására, kezdő és haladó informatikusok is előszeretettel használják.
Androidon innen, a Windows-on túl
Átlagos felhasználó számára a Windows egyetlen verziója sem elérhető, kifejezetten fejlesztőknek írtak rá ablakos rendszert. A leginkább használt operációs rendszere jelenleg a Debian-alapú Raspbian Linux és a Pidora. Androidot sem írtak rá, a Banana PI a megfelelő operációs rendszer, ami a Raspberry PI honlapjáról letölthető. A Pi egyszerre sok programot képes futtatni, de kapacitása véges, nem boldogul egyszerre mindennel. Érdemes átgondolni, hogy melyikre van ténylegesen szükségünk. Fontos, hogy van rajta Ethernet, HDMI-kimenet, jack kivezetés is. Összedugható egy Micro USB-s tápegységgel, billentyűzettel, elég bele egy négy gigás SD-kártya.
Raspberry PI 3 Model B
Ha valaki médialejátszóként kívánja használni a málna-PC-t, annak az Openelec/Kodi a megfelelő program. Ezzel akár 1080 p-ben is nézhetünk videókat A kis, 3,5 wattos teljesítmény ellenére tehát megbirkózik a videókkal, de csodát nem szabad várni tőle. A Raspbian böngészője például már nem nem alkalmas Full HD-s YouTube videók lejátszására. Zenehallgatásra tökéletes, nem túl nagy teljesítményt követelő játékokat is bátran futtathatunk rajta. Aki a létező egyik legkisebb, programozásra kiválóan alkalmas eszközt keresi, annak is nagyszerű választás a Raspberry PI: a kezdőknek a Scratch, a rutinosabbaknak a Python alapú rendszer áll rendelkezésére.
A legutóbbi harmadik generációs modell specifikációja
- CPU: Quad Core 1.2GHz BCM2837 – 64bit
- RAM: 1GB SDRAM
- GPU: Broadcom VideoCore 4
- Hálózat: 10/100Mbit/s +wifi (802.11 b/g/n, 2,4 GHz)
- BCM43143 chip wifi és bluetooth Low Energy
- Bluetooth 4.1 Classic, Bluetooth Low Energy
- 40pin-es kiterjesztett GPIO
- 4 x USB 2.0 port
- 4 pólusú jack a sztereó hang és kompozit videó kimenethez
- HDMI kimenet
- CSI kamera port csatlakozó a Raspberry Pi kamera részére
- DSI Display Port csatlakozó érintőképernyőhöz
- Push-pull rendszerű micro SD kártya csatlakozó
- Micro USB-s tápcsatlakozás maximum 2.5A 5V, azaz nagyobb táp használata tilos!
- Mechanikai kompatibilitás a B+ és Pi 2 verziókkal
Raspberry PI bemutató videó (angol)
Néhány felhasználási példa
- Nyomtató és kommunikációs szerver
- Robot alkatrészeként is használható
- Kiegészítők használatával légzés, pulzus, vérnyomás, testhőmérsékletet mérésére is alkalmas
- Interaktív játékok készíthetőek vele
- Bicikli számítógépként is felhasználható
- 3D szkenner
- Rafinált, állatbarát egércsapda
- Kisbabák megfigyelésére, babamonitorként
A Raspberry PI rövid idő alatt a teljes ismeretlenségből az első számú megfizethető számítástechnikai platformmá lépett elő, ami alacsony ára mellett elsősorban kiváló teljesítményének köszönhető.